Bliv frivillig erhvervsmentor for en af Kalundborgs unge
Kalundborg Jobcenter har udviklet et mentorforløb, hvor ledere og ressourcepersoner fra det offentlige og private erhvervsliv kan støtte en ung som frivillig mentor. Forløbet har mødt stor opbakning, og derfor udbyder jobcentret endnu et kursus, der begynder 10. april.
Mentorgerningen er vigtig og værdifuld. Som mentor for en ung kan man være med til at give håb, åbne for nye perspektiver og bidrage til, at alle unge i Kalundborg får en mulighed for at komme i job eller uddannelse.
Det er baggrunden for, at Kalundborg Jobcenter har udviklet et nyt mentorforløb, der henvender sig til ledere og ressourcepersoner fra det offentlige og private erhvervsliv. Første hold mentorer begyndte deres uddannelse i starten af februar og er ved at blive matchet med en ung. Men interessen for forløbet er stor. Derfor udbyder jobcentret endnu et kursus, der begynder 10. april, og hvor man nu kan melde sig til.
”Erhvervslivet har taget rigtig godt imod vores nye mentorforløb. Derfor har vi oprettet endnu et kursus, fordi flere havde valgt at skrive sig på venteliste. Det er dejligt at mærke, at der er et stort ønske om at give noget tilbage til lokalområdet og at hjælpe alle unge til at finde deres vej til job eller uddannelse. Vi har dog brug for mange flere hvis vi skal kunne tilbyde alle dette fantastiske tilbud,” fortæller arbejdsmarkedschef Lasse Bjerregaard.
”Vi har et fælles socialt ansvar”
Mentorforløbet er udviklet på baggrund af de erfaringer, der er kommet ud af et pilotprojekt, hvor Brian Qvist Jacobsen, Sales & Business Development Manager hos Intertek, var frivillig mentor for en af jobcentrets unge. Han har valgt at fortsætte og blive matchet med en ny mentee, fordi det giver rigtig meget at se en ung blomstre og udvikle sig.
”Det er helt fantastisk at opleve. Derudover er det meget udviklende og giver stor værdi for en selv at være mentor. Jeg vil klart anbefale det til andre, der har overskud og lyst til at gøre en forskel for en ung,” fortæller Brian.
Pernille Hartmann Labusz, site management coordinator hos Novonesis, har også valgt at melde sig til at være frivillig mentor.
”Alle unge har noget at byde ind med. Jeg håber, at jeg som frivillig mentor kan være med til at skabe håb og drømme hos nogle af de unge, der ikke har kunnet finde deres vej og ikke har passet i en særlig kasse. Vi har et fælles socialt ansvar, som vi skal løfte i Kalundborg,” forklarer Pernille Hartmann Labusz.
En del af et mentorkorps
Hvordan bygger man en tillidsfuld relation til den unge? Hvilke faser er der i mentorgerningen? Og hvad skal man huske, når det kommer til samtaleteknik og det første møde med den unge?
Det er bare nogle af de emner, som mentorerne bliver undervist i af jobcentrets psykolog, Simon Rønholdt Rapson, inden de bliver matchet med en ung.
”Flere af vores unge har oplevet en del nederlag gennem deres liv. Det kan være i hjemmet, i skolen, på uddannelse eller i job. Det kan gøre det svært for den unge at finde sin vej og få selvtillid. Derfor er der en række ting, man skal kende til som mentor for at kunne støtte de unge i positiv retning,” fortæller Simon Rønholdt Rapson.
Det er meningen, at mentor og mentee skal mødes cirka hver anden uge over en periode på et halvt år. Holdet af mentorer vil i den periode mødes flere gange, hvor de får undervisning og kan udveksle erfaringer.
Mentorforløb i Kalundborg Jobcenter
Det næste mentorforløb begynder d. 10. april med en kursusdag, hvor de tilmeldte ledere og andre ressourcepersoner fra erhvervslivet bliver introduceret til det at være mentor. De får blandt andet viden om at skabe en god relation, hjælpe den unge med at finde sine særlige evner og samtaleteknikker.
Herefter vil man som mentor blive matchet med en ung, som man mødes med cirka hver anden uge over en periode på et halvt år.
Mentorforløbet er frivilligt for både mentoren og den unge. Både i forbindelse med matchet og under forløbet vil mentoren kunne trække på rådgivning og erfaring fra medarbejderne i Jobcenter Kalundborg.
Man kan melde sig til forløbet her.