Dagplejen i Område Nord består af ca. 13 dagplejere på hver deres matrikel fordelt i Kalundborg by og omegn.
Enkelte af dagplejerne har en del af deres hus kun beregnet til dagpleje, mens de fleste dagplejere har indrettet et legeværelse og samtidig bruger stue, køkken, badeværelse, bryggers og en del af evt. gangareal til dagplejebørnene. 2 steder er der gulvtæppe i børnenes opholdsrum, begge dagplejere er opmærksomme på rengøring og udskiftning af tæpper efter behov, så begge steder fremstår tæpper rene og pæne.
Alle dagplejere er gjort bekendt med anbefalinger og krav fra Sundhedsstyrelsen
Der observeres generelt en god opmærksomhed på rengøring alle steder. Alle dagplejere er opmærksomme på rengøring af legetøj.
Dagplejerne har alle en del af deres have beregnet til dagplejebørn.
Alle dagplejere har i 2024 haft legepladstilsyn fra Dalpin ApS. Ingen steder blev der vurderet tilfælde med høj risiko for ulykker.
3 dagplejere har husdyr, enten hund, kat eller kanin. Alle steder er dyrene forsvarligt placeret ift. børnene.
Alle dagplejere er opmærksomme på god håndhygiejne, der vaskes hænder mange gange dagligt. Dagplejerne spritter eller vasker desuden hænder efter hjælp til næsepudsning.
En enkelt dagplejer havde ved tilsynet en revne i puslepuden, denne er efterfølgende udskiftet.
Tilsynskonsulent, Anne Greve
Kalundborg Kommune