
I år har du mulighed for at deltage i otte skønne vandreture i Kalundborg Kommune, når der afholdes Vandrefestival fra den 19. august til den 11. september 2022.
Der er både kortere og længere vandreture med frivillige turguider og natureventyr vandreture for de mindste.
Det er helt gratis at deltage, og du behøver ikke at tilmelde dig. Du skal bare sørge for at møde op på den oplyste adresse og tidspunkt.
Du kan se årets vandreture i tabellen nedenfor.
Tur | Mødested | Dato/tid | Turlænge |
---|---|---|---|
Asnæs Forskov | Asnæs Forskov, Asnæs Skovvej, Parkeringsplads 350 fra Østre Skovbryn. |
20/8 kl. 15:00 |
5,6 km |
Reersø Rundt | Reersø Havn, Strandvejen 101, 4281 Gørlev |
20/8 kl. 10:00 |
15 km |
Sejerø til Fyret |
Færgelejet på Sejerø. Du skal tage færgen fra Havnsø Havn kl. 09:50 og hjem fra Sejerø Havn kl. 18:15. |
24/8 kl. 09:50 |
13,5 km |
Vandretur ved Halleby å | Parkeringsplads ved kanalen, Osvejen 62, 4480 Store Fuglede |
4/9 kl. 14:00 |
6 km |
Sejerø til Revet |
Færgelejet på Sejerø. Du skal tage færgen fra Havnsø Havn kl. 09:50 og hjem fra Sejerø Havn kl. 18:15. |
7/9 kl. 09:50 |
13 km |
Historisk vandretur i Kalundborg | Kalundborg Lokalarkiv, Volden 1, 4400 Kalundborg. |
10/9 kl. 14:00 |
2,6 km |
Natureventyr Klosterskoven |
Vandretur for børn på 4-9 år og deres voksne. Find natureventyret på app’en Natureventyr. Læs mere på kalundborg.dk/natureventyr. |
Alle dage | 1,7 km |
Natureventyr Røsnæs |
Vandretur for børn på 4-9 år og deres voksne. Find natureventyret på app’en Natureventyr. Læs mere på kalundborg.dk/natureventyr. |
Alle dage |
2,0 km |
Du kan finde flere oplysninger og detaljer om turene på vandrefestivalen.dk.
Turene er uden tilmelding, og det er gratis at deltage, men du skal selv sørge for transport til og fra mødestedet. Køb færgebilletter.
Vandreturene er arrangeret af Kalundborg Kommune i samarbejde med Ældre Sagen, Hjerteforeningen, Sejerø Lokalhistoriske Forening, Støtteforeningen Naturpark Åmosen og Dansk Vandrelaug.
Har du spørgsmål til vandrefestivalen eller vandreturene er du velkommen til at kontakte Anja Hedegaard Nielsen, sundhedskonsulent i Kalundborg Kommune, på tlf.: 59 53 53 18.