Landdistriktsudvalgets puljer
Som godkendt lokalråd, landsbylav eller beboerforening beliggende i Kalundborg Kommunes landdistrikter er der mulighed for at få støtte til lokalrådsarbejde. Tilskuddet fordeles til områderne Midt, Nord og Syd og øerne en gang årligt, og det er områderne selv, som fordeler midlerne mellem sig.Læs mere om retningslinjer for fordeling af Lokalrådspuljen.
Desuden kan I ansøge Landdistriktsudvalget om midler fra Udviklingspuljen.
Eksterne fonde og puljer
Det er også muligt at søge eksterne fonde og puljer fx.
- Støtte gennem lokale aktionsgrupper. Lokale aktionsgrupper er lokalt forankrede foreninger, som er udpeget af Erhvervsstyrelsen og som modtager midler fra EU. Hver lokal aktionsgruppe råder over midler, som kan støtte projekter i aktionsgruppens lokalområde. LAG Nordvestsjælland dækker Holbæk, Sorø, Odsherred og Kalundborg kommuner.
- Landdistriktspuljen støtter tre typer projekter: forsøgsprojekter, forsknings- og informationsprojekter samt projekter på de små øer. Overordnet set støttes projekter, der kan fremme en bæredygtig udvikling i landdistrikterne og på øerne. Både foreninger, private, selvejende og offentlige institutioner samt kommuner kan få støtte fra puljen.
Kalundborg Kommune har indgået aftale med Fundraiseren.dk, om adgang til fondsdatabasen. Det betyder, at alle foreninger og medarbejdere i Kalundborg Kommune kan få adgang til databasen.